Image
גוסטב מאהלר, סימפוניה מס' 3, פרק שלישי: Comodo, Scherzando; גֶ'רג' שוֹלטי (Solti György) מנצח על התזמורת הסימפונית של לונדון, 1969

גֶ'רג' שוֹלטי

גֶ'רג' שוֹלטי/ סר ג'ורג' שוֹלטי (Solti György / Sir Georg Solti) (בודפשט, 21 באוקטובר 1912 – אנטיב, 5 בספטמבר 1997)
גֶ'רג' שוֹלטי נולד בשם גֶ'רג' שטרן (Stern György). עוד בתקופת ילדותו החל אביו לקרוא לו גיאורג ,(Georg) השם המקביל בגרמנית, כנראה מחמת האנטישמיות הגואה. את שם המשפחה המיר מאוחר יותר. למד נגינה בפסנתר מגיל צעיר וכבר בגיל 12 ניגן ברסיטלים. אולם עד מהרה התחוור לו כי ברצונו להיות מנצח. בין מוריו ניתן למנות את אֶרנֶה דוֹהנָניִי ,(Dohnányi Ernő) בֵּלָה בּרטוֹק (Bartók Béla) וזוֹלטָן קוֹדאי (Kodály Zoltán).

את חייו המקצועיים החל כפסנתרן, ועד מהרה הצטרף לבית האופרה של בודפשט כפסנתרן חזרות. כחלק מתפקידו זכה לשתף פעולה עם המנצח הדגול ארטורו טוֹסקניני בפסטיבל זלצבורג בעונת 1936/37. את קונצרט הבכורה שלו כמנצח ערך ב-11 במרס 1938 בבודפשט, בניצוח על האופרה נישואי פיגָרו מאת מוצרט. באופן אירוני, זה היה הערב שבו חצו חיילי הצבא הגרמני את הגבול האוסטרי – ערב שהפך גורלי בחייהם של כל יהודי אירופה. יומיים לאחר מכן, ב-13 במרס, אוסטריה סופחה והפכה לחלק מהרייך השלישי.

החוקים נגד היהודים הקשו על שוֹלטי לממש את שאיפותיו המקצועיות, ולכן בשנת 1939 עזב את הונגריה. בשנות מלחמת העולם השנייה שהה בשוויץ הניטרלית. שם לא הצליח להשיג אישור עבודה כמנצח ובלית בררה חזר לנגן בפסנתר באופן מקצועי. בשנת 1942 זכה בתחרות הפסנתר הבינלאומית בז'נבה.

לאחר תום המלחמה הזמינו רשויות הצבא האמריקאי את שוֹלטי לנצח על האופרה פידֶליו של בטהובן במינכן. קונצרט זה סלל את הדרך למינויו לתפקיד המנהל מוזיקלי של בית האופרה הממלכתי של בוואריה במינכן. שוֹלטי מילא תפקיד זה עד 1952. במשך תקופת כהונתו שם היה עליו לשקם את בית האופרה ולהחזיר לו את המוניטין שצבר לאורך השנים.

במהלך שנים אלו חתם שוֹלטי חוזה עם חברת דֶקָה, ושיתוף הפעולה בין המנצח לחברת התקליטים התקיים לאורך כל חייו. את תקליטו הראשון הקליט ב-1947 דווקא כפסנתרן, בביצוע סונטות לכינור ופסנתר של בטהובן ושל מוצרט עם הכנר גיאורג קוּלֶנקַמפּף. הקלטותיו הראשונות כמנצח נערכו ב-1949 עם התזמורת הפילהרמונית של לונדון. מסוף שנות הארבעים נודע שמו של שוֹלטי ברחבי העולם הודות להקלטות ולסיורים שערך כמנצח באירופה ובדרום אמריקה. ב-1952 התמנה להיות המנהל המוזיקלי הראשי בבית האופרה של פרנקפורט. כהונתו בתפקיד זה נמשכה עד 1961.

במקביל המשיך שוֹלטי לסייר בעולם ולנצח על תזמורות שונות. ב-1952 ניצח על התזמורת של המבורג בפסטיבל אדינבורו, ובשנה שלאחר מכן הופיע לראשונה בארצות הברית באופרה של סן פרנסיסקו. ב-1954 ערך את הופעתו היחידה בפסטיבל האופרה של גליינדבורן, וב-1959 ערך את קונצרט הבכורה שלו בבית האופרה המלכותי בקובנט גרדן שבלונדון. קונצרט זה סלל את דרכו של שוֹלטי לתפקיד המנהל המוזיקלי של האופרה, והוא כיהן בתפקיד זה במשך עשר שנים. עם כניסתו לתפקיד הצהיר שברצונו להפוך את האופרה המלכותית לאופרה הטובה בעולם. הלכה למעשה הנהיג שוֹלטי משטר נוקשה וסמכותי בתזמורת וקבע סטנדרטים חדשים בכל הקשור למשמעת. בהנהגתו העלה בית האופרה המלכותי יותר מעשרים הפקות חדשות, בהן הבכורה הבריטית של משה ואהרן מאת ארנולד שנברג.

עבודתו של שוֹלטי זכתה להוקרה מהממלכה הבריטית. ב-1968 הוענק לו תואר הכבוד ,Commander of the Order of the British Empire (CBE) שלוש שנים לאחר מכן הועלה לדרגת ,Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE) וכעבור שנה קיבל אזרחות בריטית וזכה להוסיף את קידומת הכבוד "סר" לפני שמו הפרטי.

ב-1969 התמנה למנהל המוזיקלי של התזמורת הסימפונית של שיקגו. הוא כיהן בתפקיד זה עד שנת 1991. למרות דרישותיו התובעניות של התפקיד נשארה אירופה ביתו של שולטי, ולשיקגו הגיע לפרקים. לצד התפקיד בארצות הברית מילא שוֹלטי מגוון תפקידים באירופה. בין היתר הוא היה יועץ מוזיקלי לאופרה של פריז בשנים 1971–1973, מנהלה המוזיקלי של התזמורת של פריז בשנים 1972–1975 ומנצח ראשי בתזמורת הפילהרמונית של לונדון בשנים 1979–1981 וכן הופיע לעתים קרובות כמנצח באופרה הממלכתית בווינה ובקובנט גרדן.

גֶ'רג' ג'ורג' שוֹלטי נפטר בגיל 85 והותיר אחריו יותר מ-250 הקלטות בחברת דֶקָה, בהן 45 אופרות בשלמותן. לאורך חייו המקצועיים זכה ב-32 פרסי גראמי. בין הקלטותיו המפורסמות והמוערכות היו ההקלטות של יצירות גוסטב מאהלר.


אלעד ברדס