Image
אלפרד רֵט (Réth Alfréd)בחורה יהודייה, 1921; אוסף פרטי

אלפרד רֵט

אלפרד רֵט (Réth Alfréd) (בודפשט, 29 בפברואר 1884 – פריז, 15 בספטמבר 1966)
אלפרד רֵט היה ילד שמיני במשפחה בורגנית. אביו, מָרק רוֹט ,(Róth Márk) היה רופא שטיפל בין היתר גם במשפחת ווֹלפְנֶר ,(Wolfner) משפחתו של האמן אישטוָן פָרקָש (Farkas István). בילדותו היה רֵט תלמידו של לאסלוֹ מֶדניָנסקי ,(Mednyánszky László) שלימד אותו ציור וגם בודהיזם. סיפוריו על אמנות טיבטית והינדית הרשימו עמוקות את הצייר הצעיר. ב-1903 נסע רֵט למושבת האמנים בנאג'בַּניָה (Nagybánya) כדי לצייר, אך עוד באותה שנה החל לשוטט באירופה. קודם נסע לפריז ולאחר מכן בילה כמה חודשים באיטליה בחברתו של אישטוָן פָרקָש. ב-1904 הוא נרשם למכללה לאמנויות בבודפשט, אבל עבד בעיקר בנאג'בַּניָה בהדרכתו של קָרוֹי פֶרֶנצי (Ferenczy Károly). ב-1905 נסע לפריז, ומדי פעם חזר לנאג'בַּניָה והשתתף בתערוכות שנערכו בהונגריה. לבסוף התיישב בצרפת. סזאן והאמנות הח'מֶרית וההינדית שהוצגו במוזיאון ,Guimet המוזיאון לאמנות אסייתית בפריז, השפיעו השפעה מכרעת על ציוריו.

אלפרד רֵט, אוטוביוגרפיה, כתב יד בצרפתית, 1948
"הצגתי בהזדמנות הראשונה בסלון הסתיו ב-1910–1911 ובסלון העצמאיים. בלי שהכרתי איש בפריז, מה ששלחתי התקבל טוב מאוד בסלון הסתיו והוצג ליד אנרי מאטיס ורוּאוֹ."

מדי פעם בפעם עזב את פריז ושהה פרקי זמן ארוכים בבּרֶטאן ובנורמנדי. רבות מיצירותיו המציגות נמֵלים ונופי ים מקורן בתקופה זו. ב-1913 הזמין אותו הֶרוָרט וָלדֶן (Herwarth Walden) להציג בגלריה Der Sturm בברלין. לצד ציוריו הקוביסטיים הוא הציג לראשונה גם יצירות שאת סגנונן כינה "יחס הקווים הישרים והעקומים". ב-1913 השתתף בתערוכת Művészház (בית האמנים) בבודפשט; ב-1914 הציג תערוכת יחיד בגלריה Berthe Weill בפריז.

במלחמת העולם הראשונה הוא נכלא ובילה שנים אחדות במעצר בית. הוא חזר לפריז רק ב-1920. ב-1922 הציג בסלון בֶּלוֶדֶר בבודפשט, בעיקר אקוורלים ורישומים של נופים, קומפוזיציות פיגורטיביות ורישומי הכנה לדיוקנאות.


במאי 1923 ובאוקטובר 1924 השתתף בתערוכה הקבוצתית שנערכה בסלון בֶּלוֶדֶר, ב-1925 השתתף בתערוכה בינלאומית חשובה שנקראה l’Art d’Aujourd’hui (אמנות ימינו), ב-1930 השתתף בתערוכה KÚT (חברה חדשה של אמנים) שארגנה בסלון הלאומי וב-1931 בתערוכה Art Hongrois Moderne (אמנות הונגרית מודרנית). הציג תערוכות יחיד ב-1935 וב-1939. כמה מיצירותיו הפיגורטיביות מאז אמצע שנות העשרים מעידות על התעניינותו הגוברת בהפשטה.


ב-1933 הצטרף רֵט לקבוצת Abstraction-Création. ב-1935 יצר את התמונה הרב-ממדית הראשונה שלו מרכיבים צבעוניים עגולים שנחתכו מעץ, שאחדים מהם בולטים ואחרים שקועים ביחס למישור התמונה. במלחמת העולם השנייה הוא עזב את פריז, עבר לשנטִיי (Chantilly) ועסק שם ברישומים בלבד, בגלל המחסור.


אחרי המלחמה ועד לשנות השישים הוא יצר קומפוזיציות מורכבות מעיגולים ודפים, אך באותה עת חומרים עניינו אותו יותר מצורות: על בד ועל עץ הדביק חול, קליפות ביצים טחונות, מתכות, פחם, פסולת פחם ושרידי לבֵנים בטכניקה מיוחדת שפיתח בעצמו. הוא כינה יצירות אלה "הרמוניה של חומרים".


היצירות הפיגורטיביות מחמש השנים האחרונות לחייו מסכמות את עשרות שנות הגיבוש של יצירתו. בדמויות הנשים והגברים שלו יש מחווה לתקופה הקוביסטית, ובגדיהן עשויים בדים אמיתיים בדוגמאות מזרחיות שהודבקו לתמונה; התמונות בנויות בכמה מישורים, לרוב על רקע של משטחים מרובעים צבעוניים.

ב-1984, שנת המאה להולדתו, נערכה תערוכה רטרוספקטיבית מלאה של יצירתו במוזיאון Toulouse-Lautrec באלבּי (Albi) שבצרפת. ב-2003 גלריה Budapest והמכון הצרפתי הציגו תערוכה מציוריו לראשונה בהונגריה.

***
זוהי גרסה מקוצרת של טקסט שהופיע בספרה של יוליה צֶ'רבָּה ,(Cserba Júlia)
Magyar képzőművészek Franciaországban, 1903–2005
(אמנים פלסטיים הונגרים בצרפת, 1903–2005), ,Vince Kiadó 2006
תרגמה מהונגרית: מרתה רמון